<8>

نام کتاب: بررسي کارکردهاي اجتماعي انتظار حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در ايران معاصر

نويسنده: محمد صادق رباني خوراسگاني

ناشر: مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني رحمه الله

دربارة کتاب: اين کتاب پژوهشي است در قلمرو جامعه‌شناسي دين که با تلاش محمدصادق رباني خوراسگاني نگارش يافته است. هدف اصلي نويسنده، بررسي کارکردهاي اجتماعي انتظار حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است. نگارنده اين پيامدها را در چهار فصل اميد بخشي، پويايي اجتماعي، انسجام‌بخشي و کنترل اجتماعي سامان داده است

 

کتاب "نقش مردم در انقلاب جهانی حضرت مهدی علیه‌السلام" نوشته حجت‌الاسلام خدامراد سلیمیان،
این کتاب به بررسی جایگاه و نقش مردم در حکومت حضرت مهدی علیه‌السلام می‌پردازد. در این اثر تلاش شده، علاوه بر استفاده از مباحث عقلی و دیدگاه‌های اندیشمندان، با بهره‌گیری از آیات قرآن و روایات ارزشمند و معتبر، نقش و جایگاه مردم در قیام حضرت مهدی علیه‌السلام بررسی شود.
مؤلف، در چکیده‌ای برای معرفی این کتاب، آورده است: «دین اسلام، در کنار پافشاری بر برپایی حکومت به‌عنوان یک نیاز و بایسته اجتماعی، بیشترین سفارش خود بر شکل‌گیری حاکمیت انسان‌های شایسته بر پایه دین و دین‌داری، را متمرکز کرده است؛ چراکه حاکم نیکوکار است که مردم جامعه را به نیکی‌ها و رستگاری رهبری و هدایت خواهد کرد.
 از آموزه‌های دینی به روشنی به‌دست می‌آید حکومت موعود منجی ـ که در اسلام از آن به نام دولت مهدی موعود علیه‌السلام یاد شده است ـ والاترین حکومت روی زمین خواهد بود که در آن همه عناصر بایسته به‌خوبی در جایگاه خود قرار می‌گیرند و مردم در آن نقشی اساسی دارند.»

 در این کتاب در سه مرحله مورد بررسی قرار گرفته است. این مراحل عبارتند از:

«۱ـ جایگاه مردم در زمینه‌سازی و فراهم ساختن شرایط و بسترها برای ظهور؛در این مرحله نقش مردم یا دست کم گروه قابل توجهی از مردم انکارناپذیر است.»
 «۲ـ جایگاه مردم در قیام جهانی؛ این مرحله، مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله می‌باشد، چراکه مردم در یک گستره فراگیرتر نقش ایفا خواهند کرد که این نقش به‌طور عمده یاری مهدی موعود علیه‌السلام، در مبارزه با ستم و ستمگران است.»
«۳ـ جایگاه مردم در دوران حکومت جهانی حضرت مهدی موعود علیه‌السلام؛پس از دو مرحله یاد شده، مرحله سوم، در یک گستره جهانی تحقق خواهد یافت، نقش مردم در این دوران به‌طور عمده مساعدت و همراهی برای استمرار حکومت بر پایه عدل و داد است.

دانلود کتاب pdf

 

اين كتاب حاوي 313 پرسش و پاسخ كوتاه است كه نويسنده آن آقاي محمد يوسفيان به شيوه پرسش و پاسخ سعي نموده است معارف مهدويت را جهت سهولت در يادگيري جمع آوري نمايد؛ چراكه خواننده، حتي با نگاه گذرا به يك صفحه از اين كتاب به راحتي مي تواند يك يا چند مبحث مهدوي را به خاطر بسپارد.

انقلاب اسلامی و رشد مهدویت در ایران، نوشته غلامرضا پرهیزکار

بررسی تأثیرهای انقلاب اسلامی در رشد مهدویت در ایران از اهداف اصلی نگارنده این اثر است.
مهدویت در باور شیعی، تاریخ تحولات مهدویت از آغاز تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی و مهدویت، امام خمینی و تداعی گری امام غایب(عج) و انقلاب اسلامی و زمینه سازی برای ظهور، بخش هایی از این کتاب است.

 

نقش امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در زندگی من

نویسنده: محمدمهدی محقق‌فرید

نویسنده ی كتاب حاضر با ارایه‌ی مطالبی درباره‌ی نقش امام زمان(عج) در دوران مختلف زندگی خود، حضرت ولی‌عصر(عج) را به خواننده معرفی‌می نماید. وی در این راه از احادیث و روایات فراوانی كمك‌ گرفته و ترجمه‌ی آنها را در پاورقی و متن عربی آنها را در انتهای كتاب ذكر نموده‌است. برای مثال نویسنده عامل دفع تمامی حادثه‌ها، گرفتاری‌ها، بلاها و بیماری‌ها را امام زمان(عج) می‌داند و چنین می‌گوید: « ای كاش متوجه رفع همه‌ی بلاها می‌شدم و برای تك‌تك آنها از امام زمانم كه به خاطر وجود شریفشان از من دفع گردیده‌است تشكر و قدردانی می‌نمودم»

 

معرفی کتاب

 

کتاب «نهم ربیع‌الاول، چرایی، چیستی و چگونگی؛ عهدی دوباره با امام زمان 

 

نوشته حجت‌الاسلام محمد رضایی‌آدریانی از سوی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) و با همکاری مرکز تخصصی مهدویت، در 184 صفحه رقعی منتشر شده است.

این کتاب از سه بخش تشکیل شده است:

بخش نخست با عنوان چرایی و مبنای عقلایی و دینی عید نهم ربیع الاول از 5 فصل آغاز بینی از نگاه فطری و دینی، عید آغازهای ملکوتی 14 معصوم، ستوه معنایی آغازهای زندگی معصوم، آغاز امامت امامان معصوم در تاریخ و معنای فلسفی تاریخی نهم ربیع الاول تشکیل شده است.

 

 

«از قله عاشورا تا دریای ظهور»

تألیف «اسماعیل شفیعی سروستانی»

 دشمنان اهل بیت (علیه السلام) همه تلاش خود را مصروف آن می داشتند تا واقعه روز عاشورا، در جغرافیای زمانی سال 61 هـ.ق. و جغرافیای مکانی دشت نینوا بماند، درحالی که سفیر حسین (علیه السلام) از آغازین روزها و از نخستین زیارت حسین (علیه السلام) در روز اربعین، برآن بود تا حصار زمانی و مکانی محصور کننده ی قیام امام را بشکند و قیام و عمل خاندان رسول خدا(ص) را در بستر تاریخ جاری کند.